Vdes krijuesi i “Bambit” në moshën 106 vjeçare

02.01.2017 09:45
Vdes krijuesi i “Bambit” në moshën 106 vjeçare

Tyrus Wong, krijuesi i filmit vizatimor “Bambi”, ka ndërruar jetë në moshën 106 vjeçare.

Për vdekjen e tij është njoftuar përmes faqes së tij në Facebook. “Me zemërim ju njoftojmë se Tyrus Wong ndërroi jetë”, shkruan në postim, njofton BBC, raporton Insajderi.

Tyrus Wong ishte një emigrant kinez, ku ra në sy të “Walt Disney” dhe në vitin 1938 ai filloi të punoj në kompanin filmike të filmave vizatimor.

“Bambi”, është një drenushë e vogël që akoma është një nga personzhet e filamve vizatimor më të dashur për fëmijët.

Për vdekjen e tij pikëllim ka shprehur edhe Muzeu “Walt Disney Family”. /Insajderi.com