Trump i ofron “bashkëpunim të plotë” Britanisë pas sulmit në Londër

22.03.2017 21:12
Trump i ofron “bashkëpunim të plotë” Britanisë pas sulmit në Londër

Shtëpia e Bardhë thotë se presidenti Donald Trump i ka ofruar bashkëpunim të plotë kryemininistres britanike Theresa May, pas sulmit terrorist në Parlamentin britanik.

Përmes një deklarate për media thuhet se Trump në një bisedë telefonike me kryeministren May, i ka shprehur ngushëllimet për viktimat.

Trump po ashtu ka ofruar “bashkëpunim dhe mbështetje të plotë të qeverisë amerikane që përgjegjësit e këtij sulmi të dalin para drejtësisë.

Në herët, Sekretar amerikan i Shtetit, Rex Tillerson ka shprehur ngushëllimet e tij dhe ka thënë se Uashingtoni dënon “këto akte të tmerrshme të dhunës, pavarësisht nëse ato kryehen nga individë problematic ose nga terroristët”.(rel)