Thaçi: Sulmet e 11 Shtatorit që fuqizuan amerikanët

11.09.2016 11:44

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se, në përvjetorin e 15 të sulmeve terroriste në ShBA, populli i Kosovës ndjen dhimbjen bashkë më popullin amerikan, duke shtuar se Kosova është e angazhuar së bashku më ShBA-në në luftën kundër terrorizmit.

Thaçi: Sulmet e 11 Shtatorit që fuqizuan amerikanët

‘Në përvjetorin e 15-të të sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001, ne jemi pranë popullit mik amerikan për të ndarë me të dhimbjen për humbjen e mbi 3 mijë qytetarëve të pafajshëm, si dhe për të shprehur angazhimin tonë të palëkundur përkrah Shteteve të Bashkuara të Amerikës në luftën kundër terrorizmit”, ka shkruar presidenti Thaçi në llogarinë e tij në Facebook.

“Shprehim respektin tonë për fuqinë e madhe shpirtërore të këtij kombi madhështor, i cili e përballoi këtë tragjedi me kurajë e fisnikëri, dhe dhimbjen e ktheu në forcë për të luftuar terrorizmin”.

“Ato akte mizore terroriste ishin sulm ndaj mbarë botës së lirë e demokratike që synonin të shkelnin mbi parimet dhe vlerat humane universale, të cilat ne i konsiderojmë të shenjta e të paprekshme, prandaj ne i jemi mirënjohës shtetit amerikan për udhëheqjen e luftës kundër terrorizmit botëror”, ka shkruar më tej Thaçi.

“Në ato sulme humbën jetën edhe tre bashkëkombës tanë, Mon Gjonbalaj, Simon Dedvukaj dhe Rrok Camaj, gjë që tregon se terrorizmi na kërcënon të gjithë e nuk njeh fe, racë apo komb. Prandaj, kjo ditë përkujtuese duhet të shërbejë gjithashtu edhe si një thirrje kundër dhunës, jotolerancës, gjuhës së urrejtjes dhe diskriminimit”, ka përfunduar presidenti Hashim Thaçi postimin e tij në Facebook./Insajderi.com