Skuadra më e urryer në Gjermani

26.09.2016 21:39
Skuadra më e urryer në Gjermani

Dje ka ardhur protesta e radhës kundër Leipzig. Në fakt, ndeshja e mbyllur në barazim 1-1 mes Koln dhe skuadrës që këtë vit është ngjitur në Bubdesliga, ka filluar me 15 minuta vonesë për shkak të një proteste të zhvilluar nga tifozët vendas kundër klubit mik.

Rreth njëqind prej tyre janë ulur para hyrjes së stadiumit ku duhej të kalonte autobusi i skuadrës kundërshtare, duke ndaluar futjen e lojtarëve të Leipzig. As ndërhyrja e policisë nuk e ka zgjidhur problemin. Për këtë arsye, autobusi i Red Bull Leipzig ka qenë i detyruar të bëjë xhiro rreth stadiumit dhe të futet nga një hyrje dytësore.

Kjo ka qenë protesta e radhës kundër klubit të Dietrich Mateschitz, bashkëthemeluesi i pijes energjike Red Bull dhe pronari i ekipit gjerman.

Kanë qenë rreth njëqind tifozë, të ulur, dhe nuk dëgjonin të lëviznin. Në duar mbanin kartonë me mbishkrime “paratë vrasin”, “Ik q.. Leipzig”, dhe fyerje të tjera që i drejtoheshin klubit rival. Red Bull në Gjermani shikohet nga tifozët kundërshtarë si shembulli i futbollit modern, ku paratë kanë më shumë rëndësi se historia, tradita dhe ndjenjat.

Vonesa nuk i ka lejuar lojtarët e Leipzig që të zhvillonin nxehjen, duke e detyruar arbitrin ta shtyjë fillimin e takimit me 15 minuta. Edhe brenda stadiumit janë shfaqur mesazhe të ndryshme kundër RB. “Ditën e tetë Zoti krijoji Koln-in. Juve ju kanë krijuar në fabrikë”.

Drejtuesit e klubit të Koln janë distancuar nga kjo protestë, që është konsideruar nga ata: “Një nismë idiote. E vetmja gjë që mund të bëjmë është t’i kërkojmë falje Leipzig për atë që ka ndodhur”.

Leipzig tashmë është mësuar me qëndrime të tilla nga tifozët e ekipeve të tjera. Në dy sezonet e fundit, kur klubet e tyre prisnin RB-në, tifozët vendas kanë braktisur stadiumin në shenjë proteste.

Në këtë sezon, në Kupën e Gjermanisë, tifozët e Dresda-s kanë hedhur në fushë një kokë të prerë demi. Një tregues i qartë urrejtjeje kundrejt Red Bull.

Një grup ultras i Dortmund-it ka braktisur transfertën në Leipzig, ata të Hamburg-ut javën e kaluar kanë organizuar një “sit-in” nga stacioni i trenit deri te stadiumi.

Vetëm tifozët e Hoffenheim i kanë dhënë mbështetjen e tyre tifozëve të Leipzig.

Në javën e parë të kampionatit, me rastin e përballjes direkte, janë shfaqur disa mesazhe ironike. “Futbollin mund ta prishë vetëm një klub: ne”. Ose: “Vetëm Sandhausen na urren si në të kaluarën”.

Dhe akoma: “Duam të kthehemi të jemi klubi më i urryer në Gjermani”.

Edhe kundër Hoffenheim, në fakt, janë bërë (edhe pse në një mënyrë më të pranueshme) akuzat që sot i drejtohen Leipzig. Për këtë arsye, protesta e tifozëve të Koln, që ka vonuar fillimin e ndeshjes, ka qenë e papritur, por nuk mund të quhet një surprizë, duke parë se bëhet gjithmonë fjalë për Leipzig…/telesport.al