Shteti Islamik vret 10 persona në Irak

10.09.2016 16:06
Shteti Islamik vret 10 persona në Irak

Të paktën 10 persona kanë vdekur dhe 15 të tjerë janë plagosur si pasojë e një sulmi në një qendër tregtare në Bagdad, bëjnë të ditur nga burime të sigurisë irakiane.

Sulmi është bërë me dy autobomba.  Makina e parë e parkuar pranë qendrës tregtare, ka shpërthyer në distancë, ndërsa e dyta është hedhur në erë nga një kamikaz.

Ndërkohë ISIS ka marrë përgjegjësinë e sulmit. Sipas Shtetit Islamik, raporton sajti pranë Kalifatit Site, viktimat janë 40 shiitë dhe të plagosurit rreth 60. Sulmi është kryer nga dy autobomba në parkingun e qendrës tregtare të kryeqytetit irakian.