ShBA dërgon bombardues në Korenë e Jugut

21.09.2016 10:11

Dy avionë bombardues të SHBA-së kanë fluturuar për herë të dytë mbi Korenë e Jugut, që prej se Koreja e Veriut kreu teste të provës bërthamore më herët gjatë këtij muaji.

ShBA dërgon bombardues në Korenë e Jugut

Njëri prej dy bombarduesve B-1B ka aterruar sot në bazën ajrore në ishullin Guam, që gjendet 120 kilometra nga kufiri me Korenë e Veriut.

Forcat ajrore të ShBA-së kanë thënë se ky fluturim ka pasur që qëllim shfaqjen e forcës së Shteteve të Bashkuara dhe se janë të angazhuar “të mbrojnë sigurinë e Gadishullit Korean dhe të rajonit”.

Javën e kaluar, bombarduesit B-1B të ShBA-së fluturuan mbi Korenë e Jugut pasi Veriu kreu testin e pestë bërthamor më 9 shtator, që njëherësh ishte më i fuqishmi, shkruan rel.

Më 20 shtator Pheniani ka thënë se ka kryer me “sukses” testin e një motori të ri për lansimin e satelitëve.