Schweinsteiger në ShBA

21.03.2017 15:46
Schweinsteiger në ShBA

Bastian Schweinsteiger do të vijojë karrierën e tij si futbollist në Major League Soccer në SHBA.

Manchester United ka mund të gjejë akordin me klubin e Chicago Fire për transferimin e menjëhershëm të mesfushorit gjerman. Schweinsetiger, i cili u transferua te Djajtë e Kuq, fundin e sezonit të kaluar e pa veten jashtë ekipi nga Mourinho në atë aktual, një situatë kjo që e shtyu atë drejt këtij transferimi.

“Gjatë gjithë karrierës sime, kam marrë parasysh të gjitha opsionet që më janë dhënë”, tha Schweinsteiger për “Chicago Tribune”. “E kam bërë këtë duke shpresuar që të kem pasur një impakt pozitiv me dhënien e kontributit tim për të arritur diçka madhështore. Kalimi të Chicago Fire nuk përbën ndonjë përjashtim”.

Bastian Schweinsteiger në karrierën e tij ka luajtur për 13 sezone me Bayern Munchen, me të cilin fitoi 8 tituj të Bundesligës, 7 Kupa të Gjermanisë dhe Ligën e Kampioneve në vitin 2013. Në vitin 2014, ai ishte pjesë e përfaqësueses gjermane me të cilën fitoi Kupën e Botës në Brazil. Në korrikun e vitit të kaluar, ai deklaroi tërheqjen nga Kombëtarja e Gjermanisë me të cilën luajti 121 ndeshje.