Pesë të vdekur nga rrëzimi i helikopterit në Ukrainë

26.03.2017 21:09
Pesë të vdekur nga rrëzimi i helikopterit në Ukrainë

Ministria e mbrojtjes e Ukrainës thotë se nga rrëzimi i një helikopteri ushtarak në rajonin lindor, Donbas, janë vrarë 5 vetë që ndodheshin në të.

Ministria tha se përplasja ka ndodhur sot afër vendit Kramators, ku gjendet selia e operacionit ushtarak kundër separatistëve të mbështetur nga Rusia në pjesën lindore të Ukrainës.

Ministria tha se dy anëtarë të ekuipazhit dhe tre udhëtarë u vranë kur helikopteri i tipit, Mi-2, ishte përplasur në përçuesit elektrikë.

Për afro tri vite, forcat e qeverisë së Ukrainës po luftojnë kundër separatistëve të mbështetur nga Rusia në pjesën lindore.

Gjatë kësaj lufte janë vrarë më se 9,750 vetë dhe qindra mijëra njerëz janë zhvendosur./rel/