OKB takim urgjent për Aleppo

25.09.2016 08:40
OKB takim urgjent  për Aleppo

Shefi i OKB-së Ban Ki-moon është “tmerruar nga eskalimi trishtues ushtarak” në qytetin e sulmuar sirian të Aleppos, ka thënë zëdhënësi i tij, njofton BBC.

Ai pas lajmërimit të një shpërthimi në Aleppo, ku humbën jetën mija qytetarë, është ftuar për të mbajtura një takim nga ShBA, Britania e Madhe dhe Franca.

Këshilli i Sigurimit pritet të takohen sot në mëngjes në Nju Jork.

Ndërkohë, Sekretari i Jashtëm britanik, Boris Johnson ka sugjeruar se sulmi vdekjeprurës që ka ndodhur javën e kaluar në Aleppo ka qenë i qëllimshëm nga aviacioni rus.

Mirëpo Rusia ka mohuar kryerjen e këtij sulmi, duke fajësuar rebelë sirianë./Insajderi.com