Lekaj: E përkrahim projektligjin, s’ka shtet pa ushtri

08.03.2017 18:52
Lekaj: E përkrahim projektligjin, s’ka shtet pa ushtri

Kryetari i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj, ka thënë se Kosova duhet ta formojë ushtrinë e saj, pasi nuk ka shtet pa ushtri.

Lekaj tha se AAK ka qenë çdoherë pro formimit të ushtrisë së Kosovës, duke shtuar se duhet të përkrahet ligji për formimin e Ushtrisë.

“Sa i përket formimit të ushtrisë, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës është shumë e qartë dhe kemi thënë disa herë se nuk ka shtet pa ushtri e saj. Pa i komentuar miqtë e tanë ndërkombëtarë, duhet të përkrahet ligji për formimin e ushtrisë, meqë Serbia nuk do ta jep asnjëherë po-në e saj sa i përket ushtrisë së Kosovës”, ka thënë Lekaj.

I pyetur se si i komenton deklaratat e Ambasadës Amerikane dhe Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg, të cilët sot gjatë ditës thanë se nuk e përkrahnin formimin e ushtrisë pa ndryshime kushtetuese, Lekaj tha, së pari të shikohen interesat e vendit, njofton lajmi.net

“Ne duhet t’i shohim interesat e vendit duke mos i prishur miqësinë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Evropian. Interesi i qytetarëve të Kosovës dhe i shtetit për ne duhet të jetë primarë”, deklaroi krejt në fund Lekaj.