Shtohen masat e sigurisë...

26.07.2016 08:44

Kosova i jep lamtumirën e fundit viktimave të sulmit në Mynih

26.07.2016 08:47
Kosova i jep lamtumirën e fundit viktimave të sulmit në Mynih

Trupat e dy të rinjve nga Kosova, të cilët ranë viktima të terrorit në Mynih të Gjermanisë, do të varrosen sot në Kosovë.

Diamant Zabërgja  21 vjeçar do të varroset në varrezat e fshatit Ropicë të Vushtrrisë në orën 14:00 .

Ndërsa viktima tjetër e sulmit në Mynih, Armela Segashi  14 vjeçare, do të prehet në varrezat e qyteti të Podujevës, në orën 17:00.

Diamat Zabërgja, Armela Segashi si dhe Sabina Sulaj janë tre shqiptarët të cilët u vranë të premten në Mynih të Gjermanisë, nga gjermano-iraniani Ali Sonoboly i cili përveç tyre vrau edhe 6 persona dhe plagosi 26 të tjerë.

Me rastin e kësaj tragjedia Kosova të dielën ka mbajtur ditë zie, ndërsa në orët e mbrëmjes kanë ndezur edhe qirinj në shenjë kujtimi për humbjen e tyre.