ISIS merr përgjegjësinë për sulmin me thikë në Minesota ​

18.09.2016 20:02

Një mbështetës i ISIS kreu sulmin me shikë që plagosi të paktën 8 persona në një qendër tregtare në veri të shtetit të Minnesotas në SHBA-së, pretendon grupi terrorist.

ISIS merr përgjegjësinë për sulmin me thikë në Minesota ​

Një person i veshur me uniformë të sigurisë private dhe i armatosur goditi 8 persona me thikë në Qendrën Crossroads përpara se të qëllohej për vdekje nga një oficer policie që ishte jashtë shërbimit, thanë autoritetet.

Agjencia e lajmeve Amaq e grupit terrorist Amaq lëshoi një deklaratë ku thuhej: “Autori i sulmeve me thikë në Minesota ishte një luftarit i Shtetit Islamik”, shkruan lajmi.net.

Agresori pyeti vetëm një nga viktimat e tij nëse ishin myslimanë dhe iu referua Allahut, raporton shefi policore Blair Anderson. Viktimat u dërguan në spital me lëndime jo të rrezikshme për jetën. /Insajderi.com