Identifikohet kosovari që po udhëheq një grup islamist në Norvegji

20.09.2016 17:42

Autoritetet norvegjeze i kanë dërguar një njoftim për dëbim nga vendi, kosovarit Adnan Shaluni i cili është identifikuar si udhëheqës i grupit islamist “Komuniteti i Profetit”(Profetten Ummah) - grup nga i cili më parë është arrestuar ish-lideri Ubaydullah Hussain, nën akuzat për terrorizëm.

Identifikohet kosovari që po udhëheq një grup islamist në Norvegji

Siç raporton gazeta norvegjeze, TV2.no, Shanani më parë njihej vetëm me nofkën “Abu Arijon”, dhe nuk ishte identifikuar plotësisht. Ai është 28-vjeçar me nënshtetësi suedeze, por i lindur në Kosovë. Shanuni emigroi nga Suedia në Norvegji, më 1 janar të vitit 2009, raporton Insajderi.

Kosovari është lideri i grupit islamist “Phofeten Ummah” që nga muaji dhjetor i vitit të kaluar, duke zëvendësuar ish-udhëheqësin e këtij grupi, Ubaydullah Hussain, i cili është arrestuar nën akuzat për rekrutim të terroristëve për luftën në Siri.

TV2.no ka mësuar se policia norvegjeze e ka pasur prej kohësh në vëzhgim 28-vjeçarin kosovar, mirëpo të premten i ka dërguar atij një njoftim zyrtar për dëbim nga vendi. Policia e Norvegjisë pretendon se kosovari “konsiderohet kërcënim bazik për shoqërinë”.

Shanuni, në anën tjetër, është duke e kundërshtuar dëbimin nga vendi. Ai në një prononcim për TV2.no, ka folur për akuzat ndaj ish-liderit të grupit që ai momentalisht po e udhëheq dhe akuzat për dëbim nga Norvegjia.

profeten

“Çështja e Ubaydullah nuk na shqetëson neve. Mesazhi im personal është se unë nuk pranoj dëbimin, nëse keni diçka më shumë drejtohuni tek avokati im”, ka thënë kosovari i njohur si “Abu Arijon”, raporton Insajderi.

Ndërkaq, avokati i tij John Christian Elden ka thënë se klienti i tij refuzon të largohet nga vendi, për shkak se nuk ka bërë asnjë shkelje ligjore. /Insajderi.com