Hakeri kosovar që ndihmoi ISIS-in dënohet 20 vjet burg

23.09.2016 17:06

Hakeri nga Kosova, Ardit Ferizi i cili dyshohej  se i kishte ndihmuar grupit terrorist ISIS duke iu siguruar emrat e më shumë se 1.000 punëtorëve të qeverisë dhe ushtarëve amerikanë si objektiva të mundshëm, është dënuar më 20 vjet burg.

Hakeri kosovar që ndihmoi ISIS-in dënohet 20 vjet burg

25-vjeçari i lindur në Kosovë, ishte arrestuar vitin e kaluar në Malajzi, derisa të premten Gjykata e Virgjinias në Amerikë e ka dënuar me 20 vjet burg, raporton Associated Press, njofton Insajderi.

Ai u bë personi i parë në Amerikë që u dënua për të dyja akuzat – hakim të kompjuterëve dhe për terrorizëm.

Ferizi e hakoi një kompani private dhe i nxori emrat, fjalëkalimet e e-maileve dhe numrat e telefonit të më shumë se 1.300 njerëzve të qeverisë dhe ushtrisë amerikane. Më pas shteti Islamik i kishte publikuar këta emra në internet. /Insajderi.com