Futbollistët me klauzola shumë të rralla në kontratat e tyre

18.09.2016 11:59

Gjashtë lojtarët që llogaritet se kishin klauzola shumë të rralla në kontratat e tyre. Kësaj liste i prinë Oxlade-Chamberlain iu bashkua Arsenalit nga Southampton.

Futbollistët me klauzola shumë të rralla në kontratat e tyre

1. Kur Oxlade-Chamberlain iu bashkua Arsenalit nga Southampton, “los saints” negociuan një bonus prej 14 mijë eurosh, për çdo herë që “nxënësi” i tyre do të luante 20 minuta në lojë.

alex-oxlade-chamberlain

2. Lojtarët e MLS merrnin një bonus për të kaluar përpara dhe për ta ndihmuar skuadrën e tyre drejt shënimit të golit.

fut2

3. Kur Lille vendosi për ta shitur Eden Hazard te Chelsea në vitin 2012, të gjithë lojtarët e “krahut të punës” kanë marrë 10 mijë euro. Kështu që, ka dhembur më pak lëvizja e lojtarit të tyre më të mirë.

fut3

4. Në sezonin 1992-1993, Schalke 04 ka ofruar një shpërblim 1 milionësh nëse trajneri Udo Lattek do të përfundonte kampionatin mbi rivalët e Borussia Dortmund. Duke parë se do ta përmbushte këtë qëllim, ai u shkarkua para përfundimit të kampionatit, shkruan telesport.

fut4

5. Braziliani Thiago Silva ka një klauzolë në kontratën e tij me PSG, që përfaqëson 492 000 euro në vit, nëse nuk kritikon vendimet e trajnerit. Këtë nuk duhet ta bëjnë as menaxherët e tij në media. Thiago Silva nuk ka qenë kurrë një person i diskutueshëm, kështu që do të jetë e lehtë për ta “kafshuar gjuhën”.

6. Gjermani Giuseppe Reina është mashtruar në klubin e tij, Bielefeld. Ata ranë dakord në kontratën e nënshkruar, që për çdo sezon të kaluar në Bielefeld, lojtari do të merrte një shtëpi. Por, askund nuk përdoren të tilla përmasa për strehim, kështu që në fund të sezonit të tij të parë ia kishin dhënë shtëpinë e parë … 20 centimetra të lartë.