FIFA përjashton përjetësisht gjyqtarin që manipuloi ndeshjen e vlefshme për Kupën e Botës

20.03.2017 21:08
FIFA përjashton përjetësisht gjyqtarin që manipuloi ndeshjen e vlefshme për Kupën e Botës

FIFA ka marrë një vendim të jashtëzakonshëm duke e ndalur përjetësisht të gjykojë ganezin Joseph Lamptey, i cili u zbulua si i përshirë në kurdisje.

Komisioni i Disiplinës në FIFA ka marrë vendim që Lamptey të ndalohet që të ushtrojë çdo aktivitet që lidhet me futbollin (administrative, sportiv apo ndonjë tjetër), në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar për tërë jetën.

Lamptey u gjet fajtor për ndeshje e manipulimuar e vlefshme për Kupën e Botës 2018, mes Afrika e Jugut dhe Senegali me 12 nëntor, 2016.

Afrika e Jugut 2-1 Senegal

Afrika e Jugut fitoi ndeshjen 2-1, me golat që erdhën në fund të pjesës së parë, e njëri prej tyre nga një penallti e gjykuar në mënyrë skandaloze nga gjyqtari.

Ndeshja është pranuar nga FIFA me rezultatin që ka ndodhur në fushë, transmeton Telegrafi.

FIFA ka shkruar se ndeshje është duke u kontrolluar ende dhe në ditët në vijim mund të ketë diçka më shumë.

Lamptey është gjetur si fajtor me zyrtarët e tjerë të ndeshjes.

Joseph Lamptey ka gjykuar në Lojërat Olimpike në Rio dhe gjykon në nivelin më të lartë të futbollit ganez.