Dy kundërshtarë politik dhe dy deputete të heshtura nisen në lobim për viza

06.06.2018 21:14
Dy kundërshtarë politik dhe dy deputete të heshtura nisen në lobim për viza

Dy kundërshtarë politik do të ribashkohen përsëri, kësaj radhe jo për qëndrimet e tyre të përbashkëta politike, por për të lobuar që kosovarët të lëvizin lirshëm pa viza.

Aida Dërguti, sa kishte qenë anëtarë e Lëvizjes Vetëvendosje, kishte përdorur terme ofenduese ndaj Albin Kurtit, kryetarit të parë të kësaj partie. Ajo e kishte ofenduar Kurtin përmes platformës komunikuese ‘Viber’ duke e quajtur “m**”.

Që nga ajo kohë ishte bërë e ditur edhe për publikun përçarja e Lëvizjes Vetëvendosje, ku më pas nga ky subjekt politik u larguan 13 deputetë dhe shumë anëtarë të tjerë të kësaj VV-së, raporton Insajderi.

Dërguti dhe shefi i grupit parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca do të behën përsëri së bashku me kërkesën e Kadri Veselit.

Në cilësinë e kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Veselin për në Austri do ta shoqërojnë nga një deputetë të grupeve parlamentare. Konjufca do ta shoqërojë Veselin nga Vetëvendosje ndërsa Dërguti nga PSD-ja.

Synimi i Veselit dhe ekipit të tij në Austri do të jetë lobimi për liberalizimin e vizave për Kosovën. Gjatë qëndrimit në Vjenë, Kryeparlamentari Kadri Veseli do të pritet në takim të posaçëm nga kryetari i Parlamentit të Austrisë, Wolfgang Sobotka.

Në takim me homologun austriak, Kryeparlamentari Veseli do të diskutojë për bashkëpunimin ndërshtetëror dhe për procesin e integrimeve evropiane të vendit, me theks të veçantë për procesin e liberalizimit të vizave.

Përveç Konjufcës dhe Dërgutit, Veseli do të ketë në përbërje të ekipit edhe dy deputetet fjalë pakë në Kuvendin e Kosovës. Teuta Rugova nga LDK dhe mbesa e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, Evgjeni Thaçi- Dragusha do ta shoqërojnë Veselin në misionin për liberalizimin e vizave të kosovarëve.

Në këtë ekipi po ashtu do të jenë edhe Time Kadriu nga AAK, Adem Hodza nga Lista Serbe dhe Fikrim Damka nga KDTP./Insajderi.com