Anulohet ndeshja e përfaqësueses së Kosovës, shkak vizat për Britani të Madhe

28.03.2017 14:27

Një ndeshje ndërkombëtare e pingpongut ndërmjet përfaqësueses së Kosovës ndaj asaj të Uellsit pasi lojtaret e Kosovës nuk arritën të marrin viza për futje në Mbretëri të Bashkuar.

Anulohet ndeshja e përfaqësueses së Kosovës, shkak vizat për Britani të Madhe

Ndeshja e kualifikimeve të Kampionatit Evropian për Femra ishte planifikuar të zhvillohej në Qendrën Kombëtare Sportive të Uellsit në qytetin e Kardifit.

Siç raporton BBC, një sfidë ndërmjet Uellsit dhe Kosovës ishte shtyrë më herët gjatë muajit mars, për shkak të problemeve me viza, raporton Insajderi.

“Është zhgënjyese”, tha kryetari I Federatës së Pingpongut të Uellsit, Bernard Carter.

Carter tha se këtë herë vizat për përfaqësueset e Kosovës ishin miratuar, por vonesat me dokumente të udhëtimit bën që ekipi kosovar të mos udhëtonte në Britani të Madhe.

Kjo situatë ka qenë frustuese dhe e kushtueshme për sportin e Uellsit, shkruan BBC, sepse edhe pingpongistja më e mirë e skuadrës përfaqësuese të këtij shteti, Charlotte Carey kishte udhëtuar nga Suedia për të marrë pjesë në sfidën ndaj Kosovës.

“Është frustruese, një rrëmujë e vërtetë për të qenë i sinqertë. Do të jetë e vështirë të korrigjohen këto data, por ne jemi të vendosur se do të shkojmë përpara në të ardhmen”, ka thënë Carter. /Insajderi.com