Ancelotti tregon dallimin mes Bundesligës dhe Serie A

12.09.2016 20:35

Carlo Ancelotti thotë se dallimi më i madh mes futbollit italian dhe gjerman është atmosfera në stadiume.

Ancelotti tregon dallimin mes Bundesligës dhe Serie A

Trajneri italian iu bashkua Bayern Munich gjatë verës dhe ka udhëzuar tashmë kampionët e Bundesligës në krye të ligës në sezonin e ri.

Në një intervistë për Radio Rai, fituesi i Ligës së Kampionëve ka pranuar se është i impresionuar nga mënyra se si klubet gjermane mbushin rregullisht stadiumet, në kontrast me homologët e tyre italianë.

“Nga pikëpamjet teknike unë nuk shoh shumë vështirësi. Këtu, si në Itali, është e vështirë për të rekrutuar lojtarë të mëdhenj”, deklaroi Ancelotti kur u pyet për të krahasuar shtëpinë e tij të re me Serie A.

“Dallimi është në atmosferë. Këtu stadiumet janë gjithmonë plot. Borussia Dortmund ka pasur një mesatare prej 81.000 shikues vitit të kaluar”, përfundoi trajneri italian. /Insajderi.com