Pesë arsye pse duhet të hani miell tërshërë çdo ditë

14.03.2017 00:00
Pesë arsye pse duhet të hani miell tërshërë çdo ditë

Tërshëra është njëra nga drithërat më të shëndetshme në botë.  Ato janë shumë të pasura më vitamina të rëndësishme, minerale, fibra dhe antioksidantë.

Studimet  e fundit nga Everyday Health thonë se tërshëra ka shumë benefite shëndetësore si humbja peshës, ul nivelin sheqerit në gjak dhe ndihmon në problemet kardiovaskulare.

  1. Tërshëra përmban fibrën e tretshme dhe të pa tretshme. Fibra e tretshme krijon një gjel të trashë në organizëm që ndihmon ta ulë kolesterolin dhe stabilizojë nivelin e glukozës në gjak. Fibra e patretshme siguron “qarkullim” në organizëm dukë përmirësuar kapsllëkun dhe përmirëson e funksionin e zorrëve.
  2. Tërshëra është e lehtë për tu përgatitur. Një filxhan i gatuar i tërshërës përmban 150 kalori, 4 gram fibra (përafërsisht gjysma të tretshme dhe gjysma të pa tretshme) dhe 6 gram proteinë.
  3. Tërshëra siguron minerale të rëndësishme. Tërshëra me lëndë ushqyese shumë të pasur përmban magnez, fosfor, zink, mangan, selen dhe hekur.
  4. Tërshëra e mirë nuk përmban gluten, kështu që kontrolloni ambalazhin.
  5. Tërshëra jep ndjenjën se keni barkun plotë për më gjatë, kështu duke ju ndihmuar të kontrolloni peshën tuaj./Insajderi.com